Uygulamanızı Google Play Store için Nasıl Optimize Edersiniz?

 Google Play Store’da Mağaza Listeleme Nedir?

Google Play Store’da bir uygulama mağazası listesi, Android kullanıcılarının popüler uygulamaları bulmasına, indirmesine ve kullanmasına yardımcı olur. Web sitenizi web aramaları için optimize etmeye benzer şekilde, Google Play Store’daki Uygulama Mağazası Optimizasyonu, uygulamanızı ve tekliflerinizi daha görünür hale getirerek daha fazla trafik ve indirme sağlar.

Uygulama mağazası optimizasyonu süreci Google Play mağazasında Apple App Store’dakinden farklıdır, çünkü Google ve Apple’ın algoritmaları uygulamanızı dizine ekleme yöntemlerinde farklılık gösterir.

Google Play Store’daki Uygulama Mağazası Optimizasyonu çalışmalarınızı geliştirmek, uygulamanızın Android cihazlara yüklenme şansını artırır. Listelemenizin anatomisi başlık, açıklama, tanıtım metni, grafik ve görsel öğeleri içerir. Bu unsurları aşağıda daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

Yerelleştirme Üzerine Bir Not 

Google’ın varsayılan olarak farklı bölgeler için mağaza listelerinizin otomatik çevirilerini oluşturduğunu unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, farklı dillerde daha iyi anlaşılması için uygulama dilinizi çevirmeniz yararınıza olacaktır.

Bir Uygulama Google Play’de Nasıl Listelenir?

Uygulamanızın Google Play mağazasında listelenmesi için öncelikle Google Play konsolunda bir hesap açmanız gerekir. Bu konsol uygulamanızın Android kullanıcıları tarafından görülebilmesi ve indirilmesini sağlamaktadır.

Bir hesap açtıktan sonra, uygulamanız uygulama içi satın alımlara izin veriyorsa bir satıcı hesabı oluşturmanız ve yönetmeniz gerekir. Satıcı hesabınızı oluşturmaya başlamak için, uygulama satışlarınızı izlemek amacıyla konsolun “Finansal Raporlar” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Ardından, geliştirici hesabınızdaki “Tüm Uygulamalar” sekmesi altında “Uygulama Oluştur” seçeneğini seçmeniz, uygulamanızın adını girmeniz ve “Oluştur” düğmesine basmanız gerekir.

Bundan sonra, uygulama mağazası listelemenizin temel ayrıntılarını istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz. 

Listeleme ayrıntılarınızı tamamladıktan sonra, Apple paketinizi veya APK dosyalarınızı “Sürüm Oluştur” altında imzalı bir uygulama sürümüyle birlikte yüklemeniz gerekir.

Daha sonra sol taraftaki “İçerik Derecelendirmesi” seçeneğine gitmeniz ve bir anket ve e-posta adresiniz dahil olmak üzere bazı temel bilgileri doldurmanız gerekecektir. Bundan sonra, “Derecelendirmeyi Hesapla” ve “Uygula “ya tıklayın.

Uygulamanızı yayınlamadan önceki son iki adım, uygulamanızın fiyatını belirlemek ve uygulamanızın yayınlanmasını istediğiniz bölgeleri seçmektir. Bu iki karar, gelir elde etme stratejinize ve hedeflemeyi seçtiğiniz pazarlara bağlı olacaktır. Uygulamanızı başlangıçta ücretsiz yaparsanız, geri dönüp bu seçeneği değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Google Play Store Konsol Ücreti Ne Kadar?

Bir Google Play Store konsol hesabı açmak için tek seferlik 25 dolarlık bir ücret ödemeniz gerekir. Bu tek seferlik ödemenden sonra, Google Play Store’a ücretsiz olarak uygulama göndermeye devam edebilirsiniz.

Uygulama Listeleme Kategorileri

Uygulama mağazası kategorileriniz Google Play konsolunuzdan yönetilebilir. Uygulamanızın kategori ve etiket öğeleri, kullanıcılar ihtiyaçlarını karşılayan bir platform ararken uygulamanızın keşfedilmesine yardımcı olur.  Google Play Store, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli yaratıcı kategoriler sunar, bu nedenle hangi kategorinin teklifinize en uygun olduğunu anlamak için sundukları kapsamlı listeyi dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.

Özel mağaza listesi nedir? 

İlk olarak 2019’da kullanıma sunulan uygulama mağazası, yayıncıların hedef kitlelerine ulaşmada daha Stratejik olabilmeleri için geliştiricilere özel bir mağaza listesi oluşturma olanağı sunuyor.

Bu özellik, listelemenizi bir kullanıcının cihazının dilleri veya bölgeleri yerine ülkesine veya uygulama yükleme durumuna göre özelleştirmenize olanak tanır.

Belirli bir uygulama için 5 adede kadar özel mağaza listesi oluşturabilirsiniz. Özel listeler oluşturma seçeneği, uygulamanızı yerelleştirme seçeneğinden farklıdır çünkü hedeflemenizde daha ayrıntılı olmanızı sağlar. Özel mağaza listeleriyle, dünyanın dört bir yanındaki potansiyel müşterilerle ustalıkla iletişim kurmak için kullanıcı tabanınızın daha spesifik segmentlerini hedefleyebilirsiniz.

Örneğin, aynı dili konuşan ancak farklı bölgelerde farklı tercihlere veya zevklere sahip kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.

Örneğin, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Kolombiya’da İspanyolca konuşan kullanıcılarınız olabilir. Özel bir listelemede, eğlence uygulamanız ABD merkezli İspanyolca konuşan kullanıcıları Amerikan programlarını ve filmlerinin ekran görüntüleriyle (altyazılar İspanyolcaya çevrilmiş olarak) hedeflerken, Kolombiyalı İspanyolca konuşan kullanıcılarınızı listelemenizin ekran görüntüsünde yer alan Güney Amerika programlarını hedefleyebilir.

Android Uygulama Mağazası Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Uygulama mağazası aramalarında sürekli olarak üst sıralarda yer almak, benzer nihai hedeflere sahip rakiplere karşı yürütmeniz gereken bir süreçtir, bu nedenle Google Play App Store optimizasyon çalışmalarınızı zaman içinde yönlendirmek için sıkı bir ASO stratejisine sahip olmanıza yardımcı olur.

Uygulamalarınızı optimize etmek aynı zamanda keşfedilebilirliğinizi artırır, ücretli reklamlara harcayacağınız paradan tasarruf etmenizi sağlayarak kullanıcı edinme maliyetlerinizi düşürür ve nihayetinde uygulama mağazası girişiniz daha fazla trafik aldıkça yüklemeleri artırmanıza yardımcı olur.

Son zamanlarda Google Play Store’da 3,3 milyon uygulama bulunuyor ve uygulama mağazasında yapılan aramalar yeni indirmelerin yüzde 67’sini oluşturuyor.

8 Google Play Store Optimizasyon İpucu

Google Play Store ASO stratejinizin bir parçası olarak, uygulamanızın sıralamasına katkıda bulunan çeşitli faktörleri belirlemeniz ve optimize etmeniz gerekir. Burada, uygulama girişinizi geliştiren ve aramalarda bulunma şansınızı artıran birkaç bileşenin üzerinden geçeceğiz.

1-Başlık ve Açıklama Alanlarını Optimize Edin 

Etkili bir Google Play Store listesi oluşturmak söz konusu olduğunda üzerinde düşünmeniz gereken ilk unsurlar uygulamanızın adı ve başlığıdır. Uygulama başlığınız 50 karakter içerir ve hem arama sonuçlarınızı hem de sıralamalarınızı önemli ölçüde etkiler.

Başlık alanınız kısa ve öz olmalı, markanızı bilen ve henüz bilmeyen kullanıcılar için anlaşılması kolay olmalı ve önemli anahtar kelimeler içermelidir. Bazı markalar, kullanıcılara görsel olarak hitap etmek için başlıklarına emojiler eklemektedirler.

Google Play Store, uzun ve kısa açıklama olmak üzere iki açıklama sunar. Kısa açıklama, teklifinizin değerini iletmek için size 80 karaktere kadar alan sunar. Kullanıcıların üzerine tıklayıp genişletebileceği uzun açıklama ise 4.000 karakterle sınırlandırılmıştır.

Açıklamanız söz konusu olduğunda, alanınızdaki trafiği talep etmenize yardımcı olacakları için alanınızla en alakalı anahtar kelimeleri kullanmaya öncelik vermeniz daha iyi olacaktır.

Örneğin, bir eğlence uygulaması olarak, diğer yayın platformlarıyla rekabet edebilmek için “şov” ve “bölüm” kelimelerini listenize ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeleri bir veya daha fazla kez eklemek uygulamanızın bulunması açısından iyi bir uygulama olacaktır. Ayrıca, çeşitli kısa ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Açıklamanızı daha kullanıcı dostu hale getirmek için kısa paragraflar veya emojiler kullanabilirsiniz.

2-Anahtar Kelimelerin Nasıl Ele Alınacağını Düşünün

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Apple App Store ve Google Play Store anahtar kelimeleri farklı şekilde ele alıyor. Google Play, Apple App Store’un aksine açık bir anahtar kelime alanı sunmuyor. Ancak Google Play mağazası, uygulamanızı listelemenizdeki tüm metin öğelerine göre değerlendirir; bu nedenle, az önce açıkladığımız gibi, listelemenizdeki tüm metin öğelerine anahtar kelimeler yerleştirmeniz önemlidir. Anahtar kelimeleri başlığınıza ve açıklamanıza yerleştirmenin yanı sıra, bunları uygulama URL’nize ve geliştirici adınıza da ekleyebilirsiniz.

 

3-İlgi Çekici Bir Uygulama Görseli Seçin 

Kullanıcıların Google Play Store’da uygulamanızı aradıklarında veya başka bir şekilde karşılaştıklarında gördükleri markanızın ilk görsel temsili karar vermelerinde etkili olacağı için bu konuya önem vermeniz yararınıza olacaktır.

Görseliniz Google Play Store’da aramada, grafiklerde, öne çıkan bölümlerde ve listeleme sayfalarında görüntülenir. Her tür görsel markalamada olduğu gibi, simgenizin uygulamanızın net bir görsel temsili olduğundan ve tasarım standartlarınıza uygun olduğundan emin olun. İnsanlar doğal olarak görsel yaratıklardır ve uygulama simgeniz hedef kitleniz üzerinde bıraktığınız görsel izlenimdir.  Bununla birlikte, ikonunuz için tasarım ipuçları söz konusu olduğunda, tasarım standartlarınızla marka tutarlılığını koruduğunuzdan, metin kullanmaktan kaçındığınızdan, basit formlar kullandığınızdan ve ikonunuzu rakiplerinizinkinden farklılaştırdığınızdan emin olun.

4-İndirmeleri Artırın 

Google Play Store, uygulamanızı sıralamada daha üst sıralara yerleştirmek için indirmeleri bir sinyal olarak kullandığından, uygulama indirmelerini en üst düzeye çıkarmak ASO stratejisinde yüksek bir öncelik olmalıdır.

İndirmeleri artırmanın en kolay yolu, kullanıcı geri bildirimlerini dinleyerek, düzenli güncellemeler yayınlayarak ve hataları düzelterek uygulamanızın kendisini geliştirmektir. Ayrıca, yüklemeleri artırmak için uygulamanızı e-posta ve web bildirimleri gibi çeşitli kanallar aracılığıyla tanıtabilirsiniz.

5-Bir Tanıtım Videosu Ekleyin 

Google Play Store listeniz, ürününüzü sergileyen bir tanıtım videosu içerebilir. “Videoyu Önizle” alanına bir YouTube URL’si girerek kaydınıza bir video ekleyebilirsiniz.” Listelemenize yapılan bu heyecan verici görsel ekleme, uygulamanızın temel özelliklerini, akışlarını ve deneyimlerini aktarmanıza yardımcı olacaktır.

Bir uygulamanın önizleme videosu Google Play mağazasının ana sayfasında ve arama sayfalarında görüntülenebilir ve kategorinize bağlı olarak, mağazanın belirli bölümlerinde önerilen uygulamalar araasında görüntülenebilir.

Listenizin bu unsurundan yararlanmak için videonuzun uygulama içi deneyimi net ve doğru bir şekilde sergilediğinden ve temel işlevselliğiniz ile kullanıcı arayüzünüzün olumlu bir resmini çizdiğinden emin olun.

6-Yerelleştirmeden (Localization) Yararlanın 

Hedef bölgelerinizdeki uluslararası veya çok dilli kitlelere hitap ediyorsanız, uygulama mağazası kaydınızı yerelleştirmeyi düşünün. Google Play Store varsayılan olarak kaydınızın otomatik çevirisini sağlasa da, hitap ettiğiniz tüm önemli dil segmentleri için kaydınızın metin öğelerini sizin çevirmeniz daha iyi olacaktır. Bunu yapmak, uygulamanızın bu önemli hedef pazarlara uygun şekilde sunulmasını sağlayacaktır.

Kullanıcılar mağazayı kullanmaya başladıklarında dil tercihlerini belirtirler ve sağladığınız çeviriler ilk seçimlerine göre görünür. Listenizdeki diğer öğeleri de yerelleştirmek istiyorsanız ekran görüntülerinize ve önizleme videolarınıza altyazı eklemeyi düşünebilirsiniz. Uygulama dizelerinizi, mağaza listenizi ve uygulama içi ürünlerinizi çeviren üçüncü taraf hizmetleri kullanarak uygulamanız için kolayca çeviri satın alabilirsiniz.

7-A/B Testi 

Denemeler yapmak ASO stratejinizin etkinliğini doğrulamanıza yardımcı olan, sektör genelinde en iyi uygulamalardan biridir. Listelemenizdeki hangi öğelerin tüketicilere çekici geldiğini ve hangi öğelerin gelmediğini anlamak için A/B testini kullanın. Başlığınız, uygulama simgeniz ve açıklama bileşenleriniz gibi Google Play Store girişinizin önemli parçalarını A/B testine tabi tutun.

Güncel olmayan veya yanlış varsayımlara dayalı tahminlerde bulunmak yerine, hangi ASO taktiklerinin işe yaradığını ve algoritmadaki değişikliklerin uygulamanızın Google Play Store’daki performansını zaman içinde nasıl değiştirebileceğini anlamak için veriye dayalı öğrenmeleri kullanmalısınız.

Google Play konsolunda mağaza listeleme metniniz ve grafikleriniz üzerinde ücretsiz olarak A/B testleri yapabilirsiniz. Verilerinizin geçerli olduğundan emin olmak için en iyi uygulamaları takip etmeniz yararlı olacaktır.

8-App Store Puanlarınızı İyileştirin 

Apple App Store’un aksine, Google Play Store ortalama uygulama puanınızı sıfırlamanıza izin vermez. Bu durum, kullanıcılarınızın karar vermesinde önemli bir temel oluşturdukları için uygulama mağazası derecelendirmelerinize öncelik vermek isteyeceğiniz anlamına gelir.

Apple App Store’da rastgele altı yorum yer alırken, Google Play Store’da uygulamanızın en iyi ve en kötü yorumları yer alır. Derecelendirmeler ve incelemeler doğrudan kullanıcının arama sonuçlarında ve öne çıkan uygulama grafiklerinde görüntülenir.

Kullanıcılardan, uygulama içi mesajlar veya kanallar arası pazarlama kampanyaları gibi çeşitli yollarla uygulamanızı derecelendirmelerini isteyebilirsiniz.

Makalemizde tasarladığımız uygulama ve oyunları Google Play Store için nasıl optimize edeceğimiz hakkında bilgiler verdik. Mobil uygulama ve oyunlarınızın daha çok indirilmesinin önemli olduğunu biliyoruz ve bu yüzden ASO konusunda sizlere profesyonel çözümler sunmaktayız. Profesyonel olarak ASO çalışması yapmak, rakiplerinizi daha iyi tanımak, tasarlamayı düşündüğünüz uygulamanın kategorisi hakkında bilgi almak vb. konularda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *